نویز کامپیوتر یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در طولانی مدت بسیار آزاردهنده باشد. صدای نویز اسپیکر خانگی و اسپیکرهای کامپیوتر برای افرادی مانند گیمرها بسیار اذیت کننده است. چرا که ممکن است باعث خستگی یا عدم تمرکز بازیکنان شود. رفع نویز اسپیکر بدون شناخت منبع آن امکان‌پذیر نیست. بر این اساس در این مقاله سعی می‌کنیم به سؤال چرا اسپیکر کامپیوتر نویز دارد؛ پاسخ دهیم و 9 راهکار مؤثر برای رفع نویز باندهای کامیپوتر ارائه دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست محتوا

11 مورد
 1. علت نویز اسپیکر کامپیوتر چیست؟ تداخل فرکانس‌ها علت اصلی ایجاد نویز!
 2. 1- از سلامت سخت‌افزار سیستم مطمئن شوید؛ اولین راه‌حل رفع نویز باند خانگی و اداری!
 3. 2- اتصالات اولیه را چک کنید؛ علت نویز اسپیکر خانگی را بدانید!
 4. 3- از سلامت آداپتور و کابل برق اسپیکر مطمئن شوید
 5. 4- درایوهای صدای کامپیوتر را به‌روزرسانی کنید؛ صدای نویز کامپیوتر را بگیرید!
 6. 5- منبع تغذیه یا فن CPU را عوض کنید؛ پردازنده مرکزی نباید داغ کند!
 7. 6- درایو کارت صدا را حذف و دوباره نصب کنید؛ مراحل نصب را کامل انجام دهید!
 8. 7- از کارت صدای مستقل استفاده کنید؛ گیم باکیفیتی را تجربه کنید!
 9. 8- جلوه‌های صدا را غیرفعال کنید؛ راهکاری مؤثر اما غیرحرفه‌ای!
 10. 9- از ویندوز کمک بگیرید؛ مشکل نویز صدا در ویندوز 10 را جستجو کنید!
 11.  بهترین راهکار برای نداشتن صدای نویز اسپیکر کامپیوتر، اسپیکر باکیفیت خریداری کنید!

علت نویز اسپیکر کامپیوتر چیست؟ تداخل فرکانس‌ها علت اصلی ایجاد نویز!

نویز نوعی تداخل در فرکانس‌های صدا است. نویز صدا به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. نویز باعث ایجاد صداهای اضافه شده و کیفیت صدا را به شدت کاهش می‌دهد.در برخی از موارد وجود لوازم برقی در کنار هم می‌تواند باعث ایجاد نویز صدا شود. اما خرابی اسپیکر، قطعی سیم، مشکلات نرم افزاری و غیره نیز می توانند باعث ایجاد اختلال یا نویز در صداها شوند.

ممکن است صدای نویز بسیار کم باشد. اما گیمرها و افرادی که به صورت مداوم با کامپیوتر کار می‌کنند به خوبی می‌دانند که نویز اسپیکر در بلندمدت کلافه‌کننده است. رفع صدای نویز، نیازمند شناخت علت نویز اسپیکر خانگی اداری است.

1- از سلامت سخت‌افزار سیستم مطمئن شوید؛ اولین راه‌حل رفع نویز باند خانگی و اداری!

اولین راهکار برای اینکه بدانید چرا اسپیکر کامپیوتر نویز دارد این است که از سلامت سخت‌افزاری سیستم خود باخبر شوید. برای اطمینان از سلامت کامپیوتر می‌توانید از یک اسپیکر دیگر کمک بگیرید. اسپیکر جدید را به کامپیوتر وصل کنید. اگر همچنان صدای نویز را می‌شنوید پس علت اصلی نویز از کامپیوتر است. اما اگر با اتصال اسپیکر جدید، دیگر صدای نویز را نشنیدید، علت اصلی نویز از اسپیکر شما است.

حال با شناخت علت اصلی می‌توانید راهکارهای مؤثر  را برای رفع صدای نویز به کار بگیرید. در ادامه همراه با مجموعه گامالوپ راه‌حل‌های مفید و کاربردی رفع نویز اسپیکر کامپیوتر را بررسی می‌کنیم.

اتصالات اولیه را چک کنید

2- اتصالات اولیه را چک کنید؛ علت نویز اسپیکر خانگی را بدانید!

قبل از هر اقدامی لازم است که اتصالات اسپیکر را چک کنید. در برخی از مواقع دلیل نویز، اشکال در اتصال اسپیکر است. کارت صدا دارای سه پورت است. پورت میکروفون، پورت ورودی و پورت خورجی صدا. کابل‌های اتصالی به هر کدام از پورت‌ها را چک کنید. در صورت ایجاد بریدگی یا پاره شدن، بهتر است کابل را تعویض کنید.

از سوی دیگر ممکن است کابل‌های اتصالی به هر کدام از پورت‌ها تحت فشار باشند. بر این اساس از وضعیت کابل و پورت‌های اتصالی باخبر شده و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.

3- از سلامت آداپتور و کابل برق اسپیکر مطمئن شوید

یکی دیگر از سخت‌افزارهایی که برای از بین بردن نویز اسپیکر چک کنید، سلامت آداپتور و کابل برق است. خردگی، قطع و وصلی و له شدن کابل برق می‌تواند باعث ایجاد نویز شود. صدای ویز ویز اسپیکر در برخی از موارد می‌تواند به دلیل آسیب آداپتور باشد. پس کابل برق و آداپتور اسپیکر سیستم را چک و از سلامت آن‌ها باخبر شوید.

گیمرها برای خرید بازی‌های محبوب سال مانند گاد آف وار، هزینه بسیاری می‌کنند. بر این اساس خرید تجیهزات گیم برای بازیکنان بسیار با اهمیت است. پس بهتر است برای گیم از تجهیزات باکیفیت استفاده کنید تا در اجرای بازی دچار نوسان یا اختلال نشوید. برای دریافت قیمت تجهیزات گیم و قیمت بازی god of war ragnarok می‌توانید با کارشناسان و متخصصین مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید.

4- درایوهای صدای کامپیوتر را به‌روزرسانی کنید؛ صدای نویز کامپیوتر را بگیرید!

با اطمینان از سلامت سخت افزاری اسپیکر، برای رفع نویز باید به راهکارهای نرم‌افزاری فکر کنید. اولین اقدام نرم‌افزاری برای رفع نویز اسپیکر این است که درایوهای صدای کامپیوتر را به‌روزرسانی کنید. برای اجرای به‌روزرسانی درایو صدای کامپیوتر مراحل زیر را انجام دهید:

 • از طریق منوی استارت به بخش Control Panel وارد شوید
 • حال روی گزینه System کلیلک و به بخش Device manager وارد شوید.
 • به بخش Sound, Video and game Controllers وارد شوید
 • گزینه high Definition Audio را انتخاب کنید
 • در پنجره باز شده تب Driver را باز کرده و گزینه Update Driver را کلیک کنید
 • نهایتاً در صفحه بعدی گزینه Search Automatically for update Driver Software را انتخاب کنید

علاوه بر آپدیت اتوماتیک درایو صدا می‌توانید به سایت سازنده درایو صدای کامپیوتر مراجعه و نسخه جدید را دانلود و عملیات آپدیت درایو صدای کامپیوتر را انجام دهید. سپس با خیال راحت برای خرید اکانت قانونی اف سی 24 اقدام  و از اجرای بازی در کنار دوستان‌تان لذت ببرید.

5- منبع تغذیه یا فن CPU را عوض کنید؛ پردازنده مرکزی نباید داغ کند!

در برخی از مواقع علت اصلی صدای نویز اسپیکر از منبع تغذیه یا فن CPU است. در صورت ضعیف بودن CPU و Power قطعات کامپیوتر گرم شده و صدای نویز تولید می‌کنند. این امر به خصوص برای گیمرها ایجاد می‌شود. کامپیوترهای گیممینگ به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در برابر ساعت‌ها کار طولانی و اجرای برنامه‌های سنگین مقاوم باشند. اما اجرای بازی بر روی کامپیوترهای معمولی ممکن است باعث داغ کردن قطعات و ایجاد صدای نویز باشد.

با تعویض فن پردازنده یا منبع تغدیه می‌توان صدای وز وز کامپیوتر را کم کرد. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی در زمینه خرید بهترین کامپیوتر گیم، خرید پلاس اکسترا، خرید کنسول پلی استیشن، خرید لپ‌تاپ گیمینگ و غیره می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ مشورت کنید.

6- درایو کارت صدا را حذف و دوباره نصب کنید؛ مراحل نصب را کامل انجام دهید!

در برخی از موارد برای پاسخ به سؤال چرا اسپیکر کامپیوتر نویز دارد باید به عملیات نصب درایو صدای کامپیوتر توجه کرد. عدم نصب صحیح کارت صدا یا ویروسی شدن آن می‌تواند باعث ایجاد نویز شود. در اینگونه موارد می‌توان یکبار کارت صدا را حذف و دوباره آن را نصب کرد. برای حذف کارت صدای کامپیوتر مراحل زیر را انجام دهید:

 • از طریق بخش System به Device manager وارد شوید.
 • روی گزینه Sound, Video and game Controllers راست کلیک کنید
 • گزینه Properties را انتخاب کنید
 • در سربرگ Driver گزینه Uninstall را کلیک کنید تا کارت صدا حذف شود.
 • حال دوباره به بخش System و گزینه Device manager وارد شوید
 • گزینه Sound, Video and game Controllers را انتخاب و مراحل به‌روزرسانی درایو کارت صدا را انجام دهید
 • پس از پایان یافتن نصب دوباره کارت صدا، یک‌بار سیستم خود را ری‌استارت کنید

لازم به ذکر است که در صورت تمایل به نصب آخرین نسخه کارت صدا از طریق شرکت سازنده، قبل از حذف درایو صدا، حتما مراحل نصب آخرین ورژن کارت صدا از سایت سازنده آن اقدام کنید.

7- از کارت صدای مستقل استفاده کنید؛ گیم باکیفیتی را تجربه کنید!

کارت صدا روی مادربرد به صورت آنبرد نصب می‌شود. بر این اساس نسبت به کارت صداهای مستقل، کیفیت کمتری داشته و نویز را راحت‌تر دریافت می‌کنند. بر این اساس اگر می‌خواهید بازی محبوب کالاف دیوتی را به بهترین شکل اجرا کنید، می‌توانید کارت صدای مستقل را خریداری و صدای اسپیکر خود را بهبود دهید.

در صورت تمایل به خرید بازی کالاف دیوتی مدرن وار فار 2 می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های 06152370253 و 09302227675 با کارشناسان گامالوپ ارتباط بگیرید و راهنمای لازم را برای خرید بهترین و پرطرفدارترین بازی‌های سال دریافت کنید.

در برخی از اوقات می‌توان با غیرفعال کردن جلوه‌های صدا، نویز صدای اسپیکر را کم کرد.

8- جلوه‌های صدا را غیرفعال کنید؛ راهکاری مؤثر اما غیرحرفه‌ای!

یکی دیگر از عواملی اصلی علت نویز اسپیکر خانگی و اداری، جلوه‌های صدا است. در برخی از اوقات می‌توان با غیرفعال کردن جلوه‌های صدا، نویز صدای اسپیکر را کم کرد. برای غیرفعال کردن جلوه‌های صدا، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از طریق منوی استارت پنجره RUN را باز کنید
 • حال دستور Control mmsys.cpl را وارد و گزینه Enter را فشار دهید
 • در پنجره Sound تب Playback را باز کنید
 • گزینه Speaker را کیلک کنید
 • گزینه Properties را انتخاب کنید
 • حال در پنجره جدید، تب Enhancements را باز کنید
 • نهایتاً تیک گزینهDisable All Sound Enhancements را فعال و گزینه OK را بزنید

توجه داشته باشید که قبل از انجام تغییرات بر روی تنظیمات ویندوز حتما از سلامت سخت‌افزاری اسپیکر مطمئن شوید. چرا که اعمال تغییرات در بر روی تنظیمات می‌تواند بر روی کیفیت صدا تأثیرگذار باشد.

9- از ویندوز کمک بگیرید؛ مشکل نویز صدا در ویندوز 10 را جستجو کنید!

رفع مشکل نویز صدا در ویندوز 10 با استفاده از ویندوز یکی از آخرین راهکارهای مؤثر برای رفع صدای نویز اسپیکر است. ویندوز به شما کمک می‌کند که علت اصلی مشکل نویز صدا را یافته و راهکار رفع آن را پیشنهاد می‌دهد. برای عیب‌یابی صدا در ویندوز مراحل زیر را انجام دهید:

 • از طریق منوی استارت پنجره RUN را باز کنید
 • گزینه Control exe/name Microsoft. Troubleshooting را وارد و گزینه OK را انتخاب کنید
 • حال در پنجره باز شده، در بخش Playing Audio گزینه Run The Troubleshooting را انتخاب کنید

پس از انتخاب و دستورات شما، ویندوز ابتدا همه دستگاه‌های صوتی به سیستم را بررسی کرده و اشکلات موجود را پیدا کرده و آن‌ها را لیست می‌کند. با استفاده از روش عیب‌یابی صدا توسط ویندوز می‌توانید با اطمینان خاطر از تشخیص درست علت صدای نویز، راه‌حل‌های مناسب را پیاده و مشکل را حل کنید.

 بهترین راهکار برای نداشتن صدای نویز اسپیکر کامپیوتر، اسپیکر باکیفیت خریداری کنید!

در این مقاله سؤال چرا اسپیکر کامپیوتر نویز دارد را پاسخ داده و 9 راهکار مؤثر از بین بردن صدای نویز اسپیکر را بررسی کردیم. یکی از بهترین راهکارها برای عدم تجربه نویز صدای اسپیکر، خرید اسپیکرهای باکیفیت و قدرتمند است. تکنولوژی‌ها هر روزه پیشرفت کرده و باکیفیت‌تر از قبل می‌شوند. بر این اساس برای خرید بهترین اسپیکرهای گیمینگ قدرتمند می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ مشاوره کنید.

مجموعه گامالوپ همراه با تیم فنی خود یکی از مراجع اصلی فروش محصولات و تجهیزات گیم در ایران است. شما می‌توانید با کارشناسان گامالوپ ارتباط بگیرید و پس از دریافت راهنمای فنی، باکیفیت‌ترین انتخاب را برای خرید اسپیکر و دیگر محصولات و تجهیزات با بهترین قیمت داشته باشید. همراه با گامالوپ بهترین‌‌ها را با مناسب‌ترین قیمت تجربه کنید!