اورکلاک یک روش محبوب برای افزایش عملکرد یک کامپیوتر با افزایش سرعت ساعت آن است. با این حال، اورکلاک فرآیند پیچیده‌ای است و برای ایمن و موثر کردن آن به نرم‌افزارهای تخصصی نیاز دارید. در همین راستا می خواهیم در این مقاله بهترین نرم‌ افزار‌ اورکلاک را به شما معرفی کنیم تا به کمک آن بتوانید عملکرد کامپیوتر خود را افزایش دهید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

فرآیند اورکلاک چیست و چه کاربردای دارد؟

فرآیند اورکلاک شامل تغییر سرعت کلاک CPU، GPU یا حافظه برای دستیابی به سطوح عملکرد بالاتر است. اورکلاک می‌تواند سرعت و پاسخگویی رایانه شما را افزایش دهد و آن را برای گیمرها، ویرایشگرهای ویدیو و سایر برنامه‌های کاربردی ایده‌آل کند. با این حال، اورکلاک همچنین خطر آسیب به اجزای رایانه را افزایش می‌دهد. استفاده از فرآنید اورکلاک بدون دانش کافی، می‌تواند مشکلات پایداری را برای رایانه ایجاد کند.

در این راستا برای اطمینان از اورکلاک ایمن و موثر، استفاده از نرم افزار مناسب ضروری است. بهترین نرم افزار اورکلاک تنظیم دقیق سیستم شما را آسان کرده و برای جلوگیری از آسیب سخت افزاری، نظارت در زمان واقعی را فراهم می‌کند. در این مقاله همراه با مجموعه گامالوپ شش مورد از بهترین نرم افزارهای اورکلاک را به شما معرفی و تحلیلی عمیق از ویژگی‌ها، نقاط قوت و ضعف آنها ارائه می‌دهیم.

نرم افزار اورکلاک CPU-Z

1. نرم افزار CPU-Z؛ گزینه‌ای برای نرم افزار اورکلاک cpu لپ تاپ!

CPU-Z یک نرم افزار اورکلاک رایگان و محبوب است که اطلاعات دقیقی در مورد اجزای کامپیوتر شما ارائه می‌دهد. می‌توان از آن برای نظارت بر سرعت ساعت، ولتاژ و دمای سیستم استفاده کرد. نرم افزار CPU-Z اطلاعات لحظه‌ای در مورد عملکرد CPU و حافظه سیستم را به شما ارائه می‌دهد. همچنین از طیف گسترده‌ای از پردازنده و مادربردها پشتیبانی می‌کند. از جمله نقاط قوت نرم افزار CPU-Z می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از CPU-Z رایگان است و اطلاعات دقیقی در مورد سیستم شما ارائه می‌دهد
 • نرم افزار CPU-Z سبک بوده و منابع زیادی از سیستم شما را مصرف نمی‌کند
 • CPU-Zبه طور منظم برای پشتیبانی از پردازنده‌ها و مادربردهای جدید به روزرسانی می‌شود.

نرم افزار CPU-Z در کنار نقاط قوت دارای نقاط ضعف نیز است. از نقاط ضعف CPU-Z میتوان به مواردی مانند: عدم ارائه ابزارهای اورکلاک، عدم امکان تغییر سرعت ساعت یا ولتاژ و تنطیمات دیگر و عدم نظارت بر زمان و ولتاژ در زمان واقعی اشاره کرد.

توجه داشته باشید که بسیاری از لپ تاپ‌های گیمینگ به صورتی طراحی شده‌اند که بتوانند سرعت پاسخگویی بالایی در زمان اجرای بازی داشته باشند. بیشتری بازی‌های محبوب و مورد انتظار مانند فیفا 24، گاد آف وار، کالاف دیوتی مدرن وارفار 3 و غیره گرافیک و گیم پلی پیشرفته‌ای داشته و تجهیزات قدرتمندی نیاز دارند. بر این اساس بهتر است برای اجرای بازی‌های محبوب خود به فکر تهیه لپ تاپ گیمینگ باشید.

2. نرم‌افزار MSI Afterburner؛ گزینه مناسب برای دانلود نرم افزار اورکلاک کارت گرافیک nvidia!

MSI Afterburner یک نرم افزار اورکلاک قدرتمند است که توسط MSI یکی از تولیدکنندگان پیشرو سخت افزار کامپیوتر توسعه یافته است. MSI Afterburner یک ابزار جامع اورکلاک است که قابلیت‌های نظارت و اورکلاک در زمان واقعی را برای کارت‌های گرافیک فراهم می‌کند. از جمله امکانات و نقاط قوت نرم افزار اورکلاک MSI Afterburner می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از کارت‌های گرافیک از چندین سازنده
 • نظارت بر زمان واقعی سرعت ساعت، ولتاژ و دما
 • قابلیت اورکلاک برای کارت‌های گرافیک
 • رابط کاربر پسند و آسان برای استفاده
 • ارائه یک راه حل جامع اورکلاک برای کارت‌های گرافیک
 • قابلیت به روزرسانی مداوم
 • ارائه امکان نظارت بر زمان واقعی

نرم افزار MSI Afterburner یکی از بهترین نرم افزارهای اورکلاک رایگان است و برای کاربران مبتدی و حرفه‌ای قابل استفاده است. اما در کنار تمام قابلیت‌ها دارای چند نقطه ضعف نیز است. از نقاظ ضعف نرم افزار MSI Afterburner می‌توان به مواردی مانند عدم ارائه ابزارها برای CPU و امکان عدم پشتیبانی کارت گرافیک‌های قدیمی، اشاره کرد.

اما در حالت کلی نرم افزار MSI Afterburner یکی از گزینه‌های مناسب برای دانلود نرم افزار اورکلاک کارت گرافیک amd و دانلود نرم افزار اورکلاک کارت گرافیک nvidia است. با استفاده از نرم افزار MSI Afterburner می‌توانید سیستم خود را ارتقا دهید و با خرید اکانت PS4 از اجرای بازی‌های محبوب خود بر روی کامپیوتر نهایت استفاده را ببرید.

3. نرم افزار اینتل Extreme Tuning Utility (Intel XTU)؛ گزینه دانلود نرم افزار اورکلاک cpu intel!

Intel XTU بهترین نرم افزار اورکلاک رایگان است که توسط اینتل برای کاربران خود توسعه یافته است. نرم افزار Intel XTU یک رابط قدرتمند و آسان برای اورکلاک و تنظیم پردازنده‌های اینتل ارائه می‌دهد. با استفاده از نرم افزار Intel XTU شما می‌توانید سرعت ساعت، ولتاژ و توان پردازنده خود را برای دستیابی به حداکثر کارایی تنظیم کنید. از جمله نقاط قوت نرم افزار Intel XTU می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Intel XTU یک راه حل اورکلاک قدرتمند و آسان برای پردازنده‌های اینتل ارائه می‌دهد
 • به طور منظم برای پشتیبانی از پردازنده‌های جدید به روز شده و نظارت در زمان واقعی را ارائه می‌دهد
 • Intel XTU یک برنامه رایگان است و به طور خاص برای پردازنده‌های اینتل طراحی شده است و یک راه حل بسیار بهینه برای اورکلاک ارائه می‌کند

لازم به ذکر است که نرم افزار Intel XTU فقط پردازنده اینتل را پشتیبانی کرده و برای سایر اجزا مانند کارت گرافیک کاربرد ندارد. همچنینی ممکن است اطلاعات دقیقی را برای پردازنده‌های قدیمی ارائه نکند.

4. نرم افزار AMD Ryzen Master؛ نرم افزار اورکلاک cpu amd!

AMD Ryzen Master یکی دیگر از نرم افزارهای اورکلاک رایگان است که توسط AMD برای پردازنده‌های Ryzen خود توسعه یافته است. AMD Ryzen Master یک رابط کاربری جامع و کاربرپسند برای اورکلاک و تنظیم پردازنده‌های AMD Ryzen فراهم می‌کند. با AMD Ryzen Master شما می‌توانید سرعت ساعت، ولتاژ و محدودیت‌های توان پردازنده خود را برای دستیابی به حداکثر کارایی تنظیم کنید. از جمله نقاط قوت نرم افزار AMD Ryzen Master می‌توان به چند مورد اشاره کرد:

 • ارائه یک راه حل اورکلاک قدرتمند و آسان برای پردازنده‌های AMD Ryzen
 • AMD Ryzen Master به طور منظم برای پشتیبانی از پردازنده‌های جدید به روزرسانی شده و نظارت در زمان واقعی را ارائه می‌دهد
 • AMD Ryzen Master یک برنامه رایگان است و به طور خاص برای پردازنده‌های AMD Ryzen طراحی شده است

یکی از نقاظ ضعف نرم افزار AMD Ryzen Master این است که این نرم افزار فقط پردازنده‌های AMD Ryzen را پشتیبانی کرده و برای کارت‌های گرافیک کاربرد ندارد. همچنین ممکن است برای همه پردازنده‌ها و مدل‌های قدیمی نیز کاربرد نداشته باشد.

اما کاربران پردازنده AMD Ryzen با خیالی آسوده می‌توانند از نرم افزار AMD Ryzen Master برای ارتقا عملکرد سیستم خود استفاده کنند و با دریافت لیست بهترین بازی‌های ps4 آفلاین در زمان نبود اینترنت نیز از اجرای بازی‌های محبوب خود بر روی PC لذت ببرند.

نرم افزار اورکلاک EVGA Precision X1

5. نرم افزار EVGA Precision X1؛ نرم افزار اورکلاک کارت گرافیک!

EVGA Precision X1 بهترین نرم افزار اورکلاک جامع است که توسط EVGA، تولید کننده پیشرو سخت افزار کامپیوتر توسعه یافته است. EVGA Precision X1 یک رابط کاربری قدرتمند و کاربر پسند برای اورکلاک کردن و تنظیم کارت‌های گرافیکی از چندین سازنده ارائه می‌کند. با استفاده از EVGA Precision X1 می‌توانید سرعت ساعت، ولتاژ و محدودیت‌های توان کارت گرافیک خود را برای دستیابی به حداکثر کارایی تنظیم کنید. مهم‌ترین نقاط قوت EVGA Precision X1 شامل موارد زیر است:

 • EVGA Precision X1 یک راه حل اورکلاک قدرتمند و با کاربری آسان را برای کارت‌های گرافیکی از چندین سازنده ارائه می‌دهد
 • به طور منظم برای پشتیبانی از کارت‌های گرافیک جدید به روز شده و نظارت بر زمان واقعی را ارائه می‌کند
 • EVGA Precision X1 یک برنامه رایگان است و استفاده از آن برای کاربران مبتدی و پیشرفته آسان است

لازم به ذکر است که EVGA Precision X1 گزینه مناسبی برای نرم افزار اورکلاک cpu amd یا اورکلاک سیستم قدیمی نیست. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی در زمینه دانلود بهترین نرم افزار اورکلاک CPU و اورکلاک سیستم‌های قدیمی می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید.

کارشناسان و متخصصین گامالوپ سؤالات تخصصی شما را پاسخ داده و راهنمای لازم برای خرید اکانت فیفا ۲۳، خرید اکانت قانونی گاد آف وار رگناروک، خرید اکانت قانونی فاینال فانتزی و دیگر بازی‌های محبوب جهان ارائه می‌کنند.

6. نرم افزار ASUS AI Suite 3؛ نرم افزار اورکلاک پردازنده‌ها و کارت گرافیک!

ASUS AI Suite 3 یک نرم افزار اورکلاک جامع است که توسط ایسوس، تولید کننده پیشرو سخت افزار کامپیوتر، توسعه یافته است. ASUS AI Suite 3یک رابط کاربری قدرتمند و کاربر پسند برای اورکلاک کردن و تنظیم اجزای کامپیوتر از چندین تولید کننده ارائه می‌کند. با ASUS AI Suite 3 شما می‌توانید سرعت ساعت، ولتاژ و توان پردازنده خود را تنظیم کنید، همچنین کارت‌های گرافیک را اورکلاک کرده و سایر اجزا را تنظیم کنید. از نقاط قوت و امکانات نرم افزار اورکلاک ASUS AI Suite 3 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان پشتیبانی از اجزای سازنده چندگانه
 • امکان محدودیت سرعت ساعت، ولتاژ و توان قابل تنظیم برای پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک
 • نظارت بر زمان واقعی دما و ولتاژ
 • رابط کاربر پسند و آسان برای استفاده
 • Aارائه راه حل اورکلاک جامع و آسان برای چندین مؤلفه
 • به روز رسانی مداوم به منظور پشتیبانی از اجزای جدید
 • امکان ارائه نظارت در زمان واقعی

لازم به ذکر است که نرم افزار ASUS AI Suite 3 یک برنامه رایگان بوده و استفاده از آن برای کاربران مبتدی و پیشرفته آسان است. بر این اساس شما می‌توانید با استفاده از قابلیت چندگانه نرم افزار ASUS AI Suite 3 از آن برای اورکلاک پردازنده‌ها و کارت گرافیک استفاده کنید.

راهنمای بیشتر برای دانلود برنامه اورکلاک را از کارشناسان مجموعه گامالوپ دریافت کنید!

استفاده از اورکلاک ایمن و مطمئن برای افزایش سطح عملکرد سیستم بسیار مهم است. بر این اساس انتخاب اورکلاک دقیق کار ساده‌ای نیست. ما در این مقاله 6 مورد از بهترین نرم افزارهای اورکلاک برای CPU و کارت گرافیک را معرفی کردیم. امیدوارم نرم افزارهای معرفی شده بتواند به شما برای بهبود عملکرد کامپیوترتان کمک کرده باشد.

در صورت نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر برای انتخاب نرم افزار اورکلاک برای گیم، می‌توانید با کارشناسان مجموعه گامالوپ از طریق تماس‌های 06152370253 و 09302227675 ارتباط بگیرید. گامالوپ یکی از مراجع اصلی گیم در ایران بوده و در زمینه خرید گیفت کارت، خرید اکانت قانونی، خرید پلی استیشن، خرید موس و کیبورد گیمینگ، خرید لپ تاپ گیمینگ و دیگر تجهیزات گیم فعالیت می‌کند. همراه با گامالوپ پاسخ سؤالات تخصصی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید و بهترین تجربه بازی را داشته باشید.