مانیتورهای خمیده در چند سال به سرعت بازار را به دست گرفته و طرفداران بسیاری را با خود همراه کرده‌اند. ممکن است در زمان خرید مانیتور، بین خرید نمایشگر خمیده و تخت دچار سردرگمی شوید. اما به راستی مانیتور تخت یا خمیده، کدام‌یک بهتر است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا با بررسی تفاوت‌های اصلی مانیتورهای تخت و خمیده، مقایسه بین هر دو مانیتور را انجام دهیم. همچنین مزایا و معایب مانیتورهای خمیده را نیز ارائه می‌کنیم. امیدوارم در انتهای مقاله بتوانید بهترین نوع نمایشگر را متناسب با نیازتان خریداری کنید.

فهرست محتوا

11 مورد
 1. مقایسه مانیتورهای تخت و خمیده؛ با آگاهی انتخاب کنید!
 2. 1- تفاوت تکنولوژی و فناوری؛ تفاوت فناوری در برند و مدل است تا ظاهر مانیتور!
 3. 2- تفاوت ظاهری؛ فناوری جدید تجربه کاربری بهتری فراهم کرده است!
 4. 3- تفاوت نسبت نمایش؛ اطلاعات را با جزئیات بیشتری دریافت کنید!
 5. 4- قابلیت تنظیم زاویه عمودی؛ چرخش عمودی مانیتور تخت امکان‌پذیر است!
 6. 5- قیمت مانیتورهای تخت و خمیده؛ پیشرفت هزینه می‌خواهد!
 7. مزیت مانیتور خمیده؛ ساعت‌ها بدون خستگی چشم بازی کنید!
 8. معایب مانیتورهای خمیده؛ امکان نصب دیوار بدون ابزار را ندارد!
 9. بهترین مانیتور خمیده یا تخت
 10. بهترین مانیتور خمیده یا تخت؛ کدام یک برای گیم بهتر است؟
 11. خرید مانیتور گیمینگ تخت و خمیده؛ از گامالوپ مشاوره بگیرید!

مقایسه مانیتورهای تخت و خمیده؛ با آگاهی انتخاب کنید!

یکی از بهترین راه‌ها برای مقایسه مانیتورهای خمیده و تخت، بررسی تفاوت‌های دو نوع مانیتور است. چرا که انتخاب بهترین مانیتور تخت یا منحنی برای ترید، برنامه نویسی، گیم، ادیت، گرافیک و غیره، نیاز به بررسی تفاوت‌ها دارد. در ادامه همراه با مجموعه گامالوپ 5 تفاوت اصلی صفحه نمایش‌های تخت و خمیده را بررسی می‌کنیم.

1- تفاوت تکنولوژی و فناوری؛ تفاوت فناوری در برند و مدل است تا ظاهر مانیتور!

بیشتر افراد در نگاه اول و با توجه به تفاوت ظاهری نمایشگرهای خمیده و تخت، تصور می‌کنند که این دو نوع مانیتور باید از نظر تکنولوژی و فناوری نیز تفاوت‌های فاحشی داشته باشند. این در حالی است که صفحه نمایش‌ها از نظر ساختار و فناوری‌هایی مانند زمان پاسخ‌‎دهی، روزولوشن، کاهش نورهای مزاحم، فرکانس نور، وضوح تصویر و غیره تفاوتی با هم ندارند. بلکه تفاوت‌های فناوری بیشتر در تفاوت برند و مدل مانیتور خود را نشان می‌دهد.

2- تفاوت ظاهری؛ فناوری جدید تجربه کاربری بهتری فراهم کرده است!

واضح‌ترین تفاوت نمایشگرهای تخت و خمیده در ظاهر آن است. تفاوت ظاهری تأثیری بسیاری بر تکنولوژی مانیتور ندارد. اما با توجه به تفاوت ظاهری نمایشگر، تجربه کاربری بهتری را ایجاد می‌کند. گیمرها از جمله کاربرانی‌اند که رضایت خود را از تجربه کاربری مانیتورهای خمیده بیان می‌کنند. چرا که در کنار خرید مانیتورهای گیم خمیده، خرید اکانت قانونی PS5 و کنسول‌های پلی استیشن، لحظات هیجان‌انگیز و خاصی را تجربه کرده‌اند.

مانیتور تخت یا خمیده کدام یک بهتر است؟

3- تفاوت نسبت نمایش؛ اطلاعات را با جزئیات بیشتری دریافت کنید!

یکی از تفاوت‌های اصلی میان مانیتورهای خمیده و تخت، تفاوت نسبت نمایش است. منشأ تفاوت نسبت نمایش مانیتورها از تفاوت طراحی شکل ظاهری آن‌ها است. نسبت نمایش مانیتورهای تخت معمولاً 16:9 و 16:10 است. اما نسبت نمایش مانیتورهای خمیده تا 32:9 می‌‍رسد. نسبت نمایش باعث می‌شود تا تصاویر عریض‌تر از قد خود نمایش داده شوند. همچنین اطلاعات بیشتری در هر ثانیه روی نمایشگر نمایش داده می‌شود. بر این اساس است که گیمرها و هنرمندان نمایشگرهای خمیده را ترجیح می‌دهند.

4- قابلیت تنظیم زاویه عمودی؛ چرخش عمودی مانیتور تخت امکان‌پذیر است!

مانیتورها معمولاً قابلیت تنظیم ارتفاع و شیب را دارند. اما تنها مانیتورهای تخت است که امکان تنظیم زاویه عمودی و چرخش عمودی تصاویر را دارند. در همین راستا اگر نیاز به چرخش عمودی دارید بهتر است از صفحه نمایش تخت استفاده کنید.

5- قیمت مانیتورهای تخت و خمیده؛ پیشرفت هزینه می‌خواهد!

اگر قیمت مانیتورها را چک کرده باشید حتما دیده‌اید که قیمت مانیتورهای خمیده بیش از مانیتورهای تخت است. تفاوت فناوری و تکنولوژی بین مانیتورهای منحنی و تخت وجود ندارد. اما فناوری تولید نمایشگرهای خمیده و تولید صفحات منحنی باعث شده که قیمت تمام شده نمایشگرهای منحنی بیشتر باشد.

میزان انحنای نمایشگرهای خمیده با علامت R نشان داده می‌شود. هرچه شعاع مانیتور کمتر باشد، شدت انحنای صفحه نمایش بیشتر است. انحنای نمایشگرهای منحنی یا Curved مزایای بسیاری را برای کاربران فراهم کرده است. بر این اساس مزایای نمایشگرهای خمیده، یکی دیگر از دلایل قیمت بالاتر آن است.

 

مزیت مانیتور خمیده؛ ساعت‌ها بدون خستگی چشم بازی کنید!

طراحی متفاوت نمایشگرهای Curved مزایای را ایجاد کرده است. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های مانیتورهای خمیده شامل موارد زیر است:

 • نمایش تصاویر سه‌بعدی: مانیتورهای تخت تصاویر را به صورت دوبعدی نمایش می‌دهند. اما مانیتور خمیده تصاویر را سه‌بعدی نمایش می‌دهند. بر این اساس تصاویر واقعی و ملموس‌تر است
 • خستگی کمتر چشم: طراحی نمایشگرهای خمیده بر اساس انحنای قرنیه چشم است. بر این اساس با خرید فیفا 23 می‌توانید ساعت‌ها با کمترین حد از خستگی چشم، جدیدترین ورژن بازی فیفا را اجرا کنید
 • نویز کمتر در تصاویر: ساختار انحنای مانیتورهای خمیده باعث شده تا تمام تصاویر به صورت متمرکز منتقل شده و از انحراف تصاویر در زوایای مختلف جلوگیری شود. بر این اساس نویز کمتری را نیز دریافت می‌کنید
 • تشخیص بهتر تصاویر و رنگ‌ها: وسعت میدان دید در مانیتورهای Curved بیش از مانیتور تخت است. بر این اساس تصاویر و رنگ‌ها با جزئیات بهتر و دقیق‌تر نمایش داده می‌شوند
 • تمرکز بیشتر بر روی تصاویر: وسعت دید و عدم خستگی چشم باعث می‌شود تا در زمان نگاه کردن به مانیتورهای خمیده، تمرکز بیشتری بر روی تصاویر داشته باشید

مزایایی مانند تمرکز بر تصاویر، عدم نیاز به چرخش بیش از اندازه چشم‌ها، حذف نویز تصاویر از لبه و کنارهای نمایشگر باعث شده تا نمایشگرهای خمیده برای کاربرانی که ساعت‌ها به کار مشغول می‌باشند، مناسب‌تر باشد.

معایب مانیتورهای خمیده؛ امکان نصب دیوار بدون ابزار را ندارد!

هر تکنولوژی در کنار مزایا حتما معایب خاص خود را خواهد داشت. از جمله مهم‌ترین معایب نمایشگرهای خمیده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشغال فضای بیشتر بر روی میز کار یا تلویزیون
 • عدم امکان نصب دیواری به روش ساده
 • کاهش جذابیت ظاهری نصب دیواری مانیتورهای خمیده با استفاده از ابزارها
 • بازتاب نور در قسمت‌های منحنی
 • عدم دید مناسب برای کاربرانی که در روبروی مانیتور نیستند

لازم به ذکر است که نمایشگرهای خمیده در ابعاد کمتر از 30 اینچ، تفاوت چندانی با مانیتورهای تخت ندارند. بلکه در ابعاد بزرگتر است که تفاوت‌ها و مزایای خود را نشان می‌دهند.

بهترین مانیتور خمیده یا تخت

بهترین مانیتور خمیده یا تخت؛ کدام یک برای گیم بهتر است؟

آنچه بین مانیتورها تفاوت اصلی را ایجاد می‌کند، کیفیت سخت‌افزاری و فناوری مانیتور است. بر این اساس انتخاب برند و مدل مانیتور در اولویت قرار دارد. اما با توجه به مزایا و ویژگی‌های مانیتورهای خمیده به نظر می‌رسد که مانیتورهای خمیده برای گیم تجربه بهتری را انتقال می‌دهند. با خرید بازی god of war ragnarok می‌توانید تجربه لذت‌بخش از بهترین بازی سال را با نمایش بر روی نمایشگرهای خمیده داشته باشید.

البته لازم به ذکر است که خرید مانیتورهای تخت یا خمیده بیش از هر چیزی به سلیقه و انتخاب شما بستگی دارد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی‌تر در خرید بهترین نمایشگر گیم و ادیت از کارشناسان مجموعه گامالوپ مشاوره بگیرید و بنا به نیاز و شرایطی که دارید، بهترین خرید را داشته باشید.

خرید مانیتور گیمینگ تخت و خمیده؛ از گامالوپ مشاوره بگیرید!

در این مقاله تفاوت مانیتورهای خیمده و تخت را بررسی کرده و مزایا و معایب مانیتورهای خمیده را شرح دادیم. در پاسخ به سؤال مانیتور تخت یا خمیده کدام یک بهتر است؟ انتخاب نمایشگر بیش از هر چیزی به انتخاب، سلیقه و نوع نیاز شما بستگی دارد.  اما نمایشگرهای خمیده با وجود مزایایی مانند وسعت دید، خستگی کمتر چشم‌ها، تمرکز بیشتر بر تصاویر، نویز کمتر تصویر و غیره، می‌تواند یک گزینه مناسب برای گیم و کارهای گرافیکی باشد.

گیمرها چندین ساعت و برای مدت‌های طولانی به صفحه نمایشگر خود نگاه می‌کنند. بر این اساس خرید مانیتور برای گیمرها ارتباطی مستقیم با سلامت چشم دارد. در همین راستا برای دریافت مشاوره در زمینه خرید بهترین مانیتور گیمینگ می‌توانید با کارشناسان مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید.

گامالوپ همراه با تیم فنی خود یکی از مراجع گیم و گیم پلی در ایران است. مجموعه گامالوپ در زمینه خرید اکانت قانونی، خرید اشتراک‌های پلاس، خرید گیفت کارت، خرید گوشی گیمینگ، خرید پلی استیشن، خرید مانیتور گیم و ادیت، خرید لپ تاپ گیمینگ و دیگر محصولات گیم فعالیت می‌کند. برای دریافت مشاوره در زمینه محصولات گیم و گیم پلی می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های 06152370253 و 09302227675 با متخصصین مجموعه بزرگ گامالوپ تماس بگیرید. همراه با گامالوپ بهترین‌ها را تجربه کنید.