در زمان اجرای بازی‌ پردازنده‌ها حداکثر توان خود را برای اجرای باکیفیت بازی با گرافیک‌های سنگین و صدای سه بعدی به کار می‌برند. استفاده از توان حداکثری باعث افزایش دمای سیستم می‌شود. گرما و داغ شدن قطعات سخت‌افزاری یکی از اصلی‌ترین عوامل کاهش عمر مفید پردازنده‌های سیستم‌ در زمان اجرای بازی و کارهای گرافیکی سنگین است.

فهرست محتوا

5 مورد
  1. عوامل افزایش دمای کامپیوتر و لپ تاپ؛ دلایل اصلی را بدانید!
  2. چگونه دمای CPU و GPU را اندازه‌گیری کنیم؟ بهترین روش نمایش دمای cpu و gpu!
  3. دمای مناسب cpu هنگام بازی؛ دمای عادی لپ تاپ هنگام بازی چقدر است؟
  4. دمای مناسب GPU هنگام بازی؛ دمای 80 درجه کارت گرافیک را بهترین دما می‌دانند!
  5. بهترین راهکار برای کاهش دمای پردازنده‌ها در زمان اجرای بازی

بر این اساس لازم است که قطعات سخت‌افزاری به خصوص پردازنده مرکزی (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) را در دمای مناسب و متعادل قرار داد. با ما در این مقاله همراه باشید تا سؤال دمای مناسب CPU و GPU هنگام بازی چقدر است را پاسخ دهیم و روش کاهش دمای سیستم در زمان بازی را معرفی کنیم.

عوامل افزایش دمای کامپیوتر و لپ تاپ؛ دلایل اصلی را بدانید!

از جمله عوامل افزایش دمای کامپیوتر و لپ تاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف برق بیشتر به دلیل پردازش سنگین سخت‌افزارها و در نتیجه افزایش دمای پردازنده‌ها
  • وجود گرد و خاک و آلودگی در فن‌های سیستم
  • استفاده از پردازنده و رم در فرکانسی بالا تر از نقطه پیش فرض
  • وجود برخی مشکلات نرم‌افزاری
  • آپدیت نبودن سیستم عامل کامپیوتر و لپ تاپ

بازی‌های گرافیکی و برنامه‌های سنگین با ایجاد فشار حداکثری، منابع سخت‌افزاری را اشغال کرده و باعث افزایش دمای عادی لپ تاپ هنگام بازی می‌شوند. در ادامه همراه با مجموعه گامالوپ روش اندازه‌گیری دمای CPU و GPU را ارائه داده و دمای مناسب هر کدام را بررسی می‌کنیم.

چگونه دمای CPU و GPU را اندازه‌گیری کنیم

چگونه دمای CPU و GPU را اندازه‌گیری کنیم؟ بهترین روش نمایش دمای cpu و gpu!

ساده‌ترین روش نمایش دمای cpu و gpu در سیستم عامل‌های ویندوز 10 و 11، چک کردن دما از طریق تب Performance و بخش Task Mnager است. اما بهترین روش برای نمایش دقیق دمای پردازنده‌ها، استفاده از نرم‌افزارها است. نرم‌افزارها با دقت بیشتری دما را نمایش داده و امکانات بیشتری دارند.

تعداد نرم‌افزارهای رایگان اندازه‌گیری دمای پردازنده‌ها برای ویندوز بیشتر از سیستم عامل‌های مک و لینوکس است. از جمله نرم‌افزارهای کاربردی ویندوز می‌توان به نرم‌افزارهای MSI Afterburner، CPU Thermometer، Speed Fan اشاره کرد. کاربران مک نیز می‌توانند از نرم‌افزارهایی مانند Fanny و TG Pro استفاده کنند. پلتفرم‌های لینوکس نیز از ابزارهای رایگانی مانند Im-sensors و Pesnsor استفاده می‌کنند.

در صورت علاقه به بازی‌های پلی استیشن برای دسترسی به قابلیت و امکانات ویژه بازی‌ها می‌توانید برای خرید اشتراک‌های جدید پلاس اقدام کنید. با خرید گیفت کارت پلی استیشن و خرید پلاس اکسترا و پریمیوم می‌توانید نهایت لذت را از بازی‌های محبوب خود ببرید.

دمای مناسب cpu هنگام بازی؛ دمای عادی لپ تاپ هنگام بازی چقدر است؟

دو برند اصلی پردازنده های مرکزی AMD و Intel است. آستانه دمای پردازنده مرکزی یا CPU در هر دو برند تقریباً یکی است. ایده‌آل‌ترین دمای پردازنده مرکزی در زمان جرای بازی‌ها به صورت میانگین بین 75 تا 80 در جه است. دمای 80 درجه نیز از جمله دماهای معمول پردازنده‌ها است. پردازش‌های سنگین و بازی‌های طولانی مدت یا اورکلاک پردازنده می‌تواند دمای CPU را افزایش دهد.

اما نهایتاً حداکثر دمای قابل قبول برای CPU را 85 درجه سانتی‌گراد می‌دانند. بالاتر از این دما را باید مورد توجه ویژه قرار دهید و از راهکارهای مناسب برای کاهش دمای پردازنده استفاده کنید. پس از کاهش دمای قطعات سیستم می‌توانید با خیالی آسوده بازی EA Sports FC 24 را از مجموعه گامالوپ خریداری و اوقات خوشی را با دوستانتان سپری کنید.

دمای مناسب GPU هنگام بازی

دمای مناسب GPU هنگام بازی؛ دمای 80 درجه کارت گرافیک را بهترین دما می‌دانند!

با افزایش نرخ فریم بازی‌ها برای دریافت گرافیک بالاتر، دریافت انرژی الکتریکی از طریق پردازنده گرافیکی بالاتر رفته و دمای GPU را افزایش می‌دهد. بر این اساس تولید کنندگان پردازنده‌های گرافیکی در مسیر ارتقای سیستم خنک‌کننده پردازنده‌ها قدم برداشته‌اند. با توجه به مطالعات انجام شده، حداکثر دمای ایمن برای GPU تقریباً 95 درجه سانتی‌گراد است. دمای متعادل پردازنده گرافیکی GPU در زمان اجرای بازی تقریباً بین 65 تا 85 درجه سانتی‌گراد است.

با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند می‌توانید با آسودگی خیال برای خرید بازی god of war ragnarok اقدام کنید و تجربه خوشایندی از اجرای برترین بازی‌های محبوب جهان داشته باشید.

بهترین راهکار برای کاهش دمای پردازنده‌ها در زمان اجرای بازی

در پاسخ به سؤال دمای مناسب CPU و GPU هنگام بازی چقدر است؟ باید گفت که دمای مناسب برای CPU بین 75 تا 80 درجه و دمای مناسب برای GPU بین 65 تا 85 درجه است. اما باید توجه داشته باشید که اجرای طولانی مدت بازی‌ها در اغلب موارد باعث بالارفتن دمای قطعات سخت‌افزاری و داغ شدن سیستم می‌شود. بر این اساس یکی از بهترین راهکارهای برای کاهش دمای پردازنده‌ها و قطعات سخت‌افزاری، استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده قوی و قدرتمند است.

به منظور دریافت مشاوره در زمینه خرید بهترین سیستم کولینگ گیمینگ می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید. مجموعه گامالوپ در زمینه خرید اکانت قانونی، گیفت کارت پلی استیشن، لپ تاپ و کامپیوتر گیمینگ، هدفون گیمینگ و دیگر محصولات و تجهیزات گیم فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ از طریق شماره تلفن‌های 06152370253 و 09302227675 با متخصصین مجموعه بزرگ گامالوپ تماس بگیرید و مشاوره لازم در حوزه گیم را دریافت کنید. همراه با گامالوپ اوج هیجان بازی‌ها را تجربه می‌کنید.