اجرای بازی و برنامه‌های سنگین باعث داغ شدن قطعات لپ تاپ می‌شود. داغ شدن تراشه‌ها و قطعات اصلی طول عمر لپ تاپ را کاهش می‌دهد. بر این اساس خرید کول پد برای بسیاری از افراد بسیار مهم است. اما کول پد چیست؟ چه مزایایی دارد؟ آیا کول پدها در کنار مزایا، معایب نیز دارند؟ کول پد چند نوع دارد و چگونه بهترین کول پد را انتخاب کنیم. با ما در این مقاله همراه باشید تا سؤال کول پد چیست را پاسخ داده و مزایا و معایب کول پد را بررسی کنیم.

فهرست محتوا

6 مورد
 1. کول پد چیست؟ کاهش گرمای لپ تاپ مهم است!
 2. چرا استفاده از کول‌پد مهم است؟ باتری یکی از حساس‌ترین قطعات لپ تاپ است!
 3. انواع کول پد؛ برای انتخاب کول پد قوی با کارشناسان این حوزه مشورت کنید!
 4. مزایای کول پد؛ کول پد گیمینگ بر سرعت اجرای بازی‌ها اثرگذار است!
 5. معایب کول پد؛ مزایا بر معایب کول پد اولویت دارد!
 6. معرفی بهترین کول پد گیمینگ را از مجموعه گامالوپ بخواهید!

کول پد چیست؟ کاهش گرمای لپ تاپ مهم است!

کول پد در واقع پایه‌ای خنک‌کننده برای لپ تاپ است. کول پد یک سیستم کولینگ خارجی یا جانبی است و از چند فن تشکیل شده است. فن‌ها در زمان چرخش هوای خنک را تولید و به لپ تاپ منتقل می‌کنند. برخی از انواع کول پدها دارای مایع بوده و بر اساس سیستم رادیاتوری کار می‌کند. با استفاده از کول پدها باتری لپ تاپ خنک شده و گرمای قطعات کاهش می‌یابد. کول پدها علاوه بر خنک‌کنندگی نقش یک پایه نگه‌دارنده را نیز برای لپ تاپ بازی می‌کنند. در ادامه همراه با مجموعه گامالوپ انواع، مزایا و معایب کول پد را بررسی می‌کنیم.

چرا استفاده از کول‌پد مهم است

چرا استفاده از کول‌پد مهم است؟ باتری یکی از حساس‌ترین قطعات لپ تاپ است!

باتری یکی از حساس‌ترین قطعات لپ‌تاپ است. اجرای بازی و برنامه‌های سنگین باعث گرم شدن قطعات و فشار به فن داخلی لپ تاپ می‌شود. ضعیف بودن فن لپ تاپ، عمر باتری را کاهش داده و تراشه‌های اصلی را با خسارت‌های جبران‌ناپذیر روبرو می‌کند. داغ شدن لپ تاپ باعث آسیب به مادر برد، پردازنده، باتری، کارت گرافیک و دیگر قطعات اصلی می‌شود. بر این اساس برای کاهش گرمای باتری و قطعات اصلی لپ تاپ از کول‌پد استفاده می‌کنند.

میزان خنک‌کنندگی کول پد بستگی به مدل و مشخصات آن دارد. اما به صورت معمول بین 5 تا 30 درجه دمای سیستم را کاهش می‌دهد. هر چه مدل کول‌پد پیشرفته‌تر باشد، کاهش دمای داخلی و خارجی سیستم راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

انواع کول پد؛ برای انتخاب کول پد قوی با کارشناسان این حوزه مشورت کنید!

کول پد یا سیستم خنک‌کننده جانبی لپ تاپ به چهار نوع تقسیم می‌شوند:

 • کول پد چندسطحی: کول‌پدهای چن سطحی بین پایه خنک کننده و لپ تاپ جریان هوا ایجاد می‌کنند. کول پدهای چند سطحی برای استفاده روی میز کار، تخت، نیمک و سطوح سخت بسیار کارایی دارند.
 • کول پد اکتیو: کول پدهای اکتیو حداکثر 6 فن داشته و جریان هوای خنک را در اطراف و بدنه لپ تاپ ایجاد می‌کنند.
 • کول پد پسیو: کول پد پسیو به طریق فعل و انفعالات شیمیایی لپ تاپ را برای نهایتاً 8 ساعت خنک می‌کنند. کول پد پسیو به برق وصل نشده و از طریق ترکیباتی مانند نمک آلی، گرمای لپ تاپ را جذب می‌کنند.
 • کول پدهای چند منظوره: این دسته از انواع کول پدها علاوه بر خنک کردن، به درگاه حافظه مجهز بوده و فضایی برای نگهداری کاغذ و خودکار دارند.

لازه به ذکر است که هر کدام از انواع کول پدها مدل‌های مختلفی دارند. بنا به نوع نیاز می‌توانید از هر کدام از آن‌ها استفاده کنید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره در زمینه انتخاب بهترین نوع کول پد گیمینگ می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ از طریق شماره تلفن‌های 06152370253 و 09302227675 تماس بگیرید و راهنمای لازم را دریافت کنید. مجموعه گامالوپ یکی از مراجع اصلی گیم و محصولات گیم در ایران است. شما می‌توانید برای خرید اشتراک پلاس اکسترا و اکانت قانونی نیز از کارشناسان گامالوپ مشاوره بگیرید.

مزایای کول پد

مزایای کول پد؛ کول پد گیمینگ بر سرعت اجرای بازی‌ها اثرگذار است!

کارکرد اصلی و ویژه کول پد، کاهش دمای لپ تاپ در زمان کار است. از دیگر مزایا و ویژگی‌های کول پد می‌توان به موارد زیر اشاره کنیم:

 • محافظت از قطعات اصلی لپ تاپ مانند مادربرد، کارت گرافیک، پردازنده و غیره به واسته کاهش گرمای تولید شده
 • کاهش فشار از روی فن داخلی لپ تاپ
 • اجرای راحت و سریع‌تر بازی و برنامه‌های سنگین
 • افزایش عمر مفید لپ تاپ
 • ممانعت از ورود گرد و غبار و پرز به داخل لپ تاپ

توجه داشته باشید که استفاده از کول پد روی فرش بسیار مهم است. لپ تاپ به راحتی پرزهای فرش را در خود جمع می‌کند. گرد و غبار و پرز در طولانی مدت باعث کاهش عمر قطعات اصلی شده و کارکرد لپ تاپ را با اختلال مواجه می‌کند.

خرید کول پد قوی در کنار خرید اکانت قانونی PS4 یا PS5 به تمامی گیمرها توصیه می‌شود. چرا که خنک کردن لپ تاپ بر روی سرعت اجرای بازی و نگهداری از لپ تاپ اثرگذار است.

معایب کول پد؛ مزایا بر معایب کول پد اولویت دارد!

هر وسیله‌ای در کنار مزایا می‌تواند معایبی نیز داشته باشد. کول پدها در حالت کلی دو عیب اصلی دارند. یکی از اصلی‌ترین معایب آن خالی کردن باتری لپ تاپ است. کول پد با استفاده از کابل USB به لپ تاپ متصل شده و انرژی چرخش فن‌ها را از خود لپ تاپ دریافت می‌کند. بر این اساس شارژ لپ تاپ را سریع‌تر خالی می‌کند.

دومین عیب کول پد در واقع صدای آن است. چرخش فن‌ها صدا تولید کرده و ممکن است صدای تولید شده آزار دهنده باشد. البته مدل‌های پیشرفته‌تر صدای کمتری دارند. اما در حالت کلی صدای کول پد می‌تواند برای برخی از افراد آزار دهنده باشد. اما در کنار معایب مطرح شده، مزایای کول پد بسیار بیشتر بوده و می‌تواند نادیده گرفته شود.

گیمرها بیش از دیگر اقشار به کول پد نیاز خواهند داشت. لپ تاپ حین اجرای بهترین بازی‌های پلی استیشن 4 و 5 نیاز به خنک شدن دارد. با دریافت از مشاورین می‌توانید بهترین مدل و برند گول پد را با کمترین میزان صدا، خریداری و برای ساعت‌های متمادی از اجرای بازی‌های خود نهایت لذت را ببرید.

معرفی بهترین کول پد گیمینگ را از مجموعه گامالوپ بخواهید!

در این مقاله سؤال کول پد چیست؟ را پاسخ داده و به بررسی مزایا و معایب کول پد پرداختیم. کول پد وسیله‌ جانبی برای خنک کردن لپ تاپ است. کول پدها علاوه بر خنک‌کنندگی نقش یک پایه نگه‌دارنده را نیز برای لپ تاپ بازی می‌کنند. کول پدها برند و مدل‌های متفاوتی دارند. انتخاب بهترین کول پد نیاز به دریافت مشاوره دارد. کارشناسان مجموعه گامالوپ شما را برای انتخاب کول پد قوی متناسب با نیازتان راهنمایی می‌کنند.

گامالوپ یکی از بزرگترین مراجع اصلی گیم پلی در ایران بوده و از سال 1394 تاکنون همراه با تیم فنی خود در حوزه گیم فعالیت می‌کند. شما می‌توانید در زمینه خرید اکانت قانونی، خرید اشتراک‌های پلاس، خرید گیفت کارت، خرید هدفون گیمینگ، خرید گوشی گیمینگ، پلی استیشن، لپ تاپ گیمینگ و دیگر محصولات گیم با مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید و راهنمایی لازم را دریافت کنید. همراه با گامالوپ پاسخ سؤالات حوزه گیم را دریافت و بهترین بازی‌ها را تجربه کنید.