یکی از سؤالات پرتکرار مخاطبان این است که چگونه اسپیکر بالای گوشی را تمیز کنیم؟ گرد و غبار و کرگ در اغلب موارد باعث ایجاد خش در صدا و کاهش قدرت بلندگوهای موبایل می‌شوند. بر این اساس لازم است هر چند وقت یکبار اسپیکرهای گوشی همراه خود را تمیز کنید. با ما در این مقاله همراه باشید تا 6 تکنیک ساده و کاربردی نحوه تمیز کردن اسپیکر گوشی را آموزش دهیم.

فهرست محتوا

9 مورد
 1. 1- تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوا
 2. 2- پاک کردن اسپیکر گوشی با گوش پاک‌کن
 3. 3- استفاده از خلال دندان و پارچه برای تمیز کردن اسپیکر موبایل
 4. 4- پاک‌کردن بلندگوهای گوشی با مسواک یا قلمو
 5. 5- استفاه از چسب خمیری برای تمیز کردن اسپیکر گوشی
 6. 6- برنامه تميز كردن بلندگو گوشي سامسونگ
 7. چگونه اسپیکر گوشی شیائومی را تمیز کنیم
 8. قبل از تمیز کردن اسپیکر گوشی چند نکته را رعایت کنید
 9. محصولات گیم و گیمینگ را از مجموعه گامالوپ بخواهید!

1- تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوا

اسپری فشرده هوا یکی از ایمن‌ترین راه‌ها برای تمیز کردن اسپیکر گوشی همراه است. اسپری هوا را در مقابل اسپیکرهای گوشی قرار دهید و هوا را به داخل اسپیکرها اسپری کنید. اگر از یک نی برای اسپری هوا به داخل بلندگوها استفاه کنید، نتیجه بهتری دریافت می‌کنید. پس از چند بار اسپری می‌توانید گرد و غبار اطراف اسپیکرها را پاک کرده و دوباره هوا را به داخل اسپیکرها اسپری کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری دمنده هوا یکی از کم آسیب‌ترین راهکارها است. در ادامه همراه با گامالوپ دیگر راهکارهای پاک کردن اسپیکرهای گوشی همراه را بررسی می‌کنیم.

2- پاک کردن اسپیکر گوشی با گوش پاک‌کن

دومین راهکار در دسترس برای پاک کردن بلندگوهای موبایل، استفاده از گوش پاک‌کن است. گوش پاک‌کن به شما کمک می‌کند تا گرد و غبار و آلودگی کناره‌های اسپیکر را پاک کنید. گوش پاک‌کن را به حالت دورانی و دایره‌ای و به آرامی بر روی سوراخ‌های اسپیکر بکشید تا گرد و غبار را پاک کند.

برای دریافت نتیجه بهتر می‌توانید کمی گوش پاک کن را به الکل آغشته کنید. اما توجه کنید که استفاه بیش از حد از الکل می‌تواند به تلفن همراه شما آسیب بزند. پس گوش پاک کن را در حد نمدار شدن به الکل بزنید.

پس از پاک شدن اسپیکر صدای آن را با حالت قبل مقایسه کنید. حال می‌توانید با خیالی آسوده برنامه و بازی‌های محبوب خود را روی گوشی اجرا کنید. برای دریافت مشاوره یا خرید اکانت قانونی PS5 می‌توانید با کارشناسان گامالوپ ارتباط بگیرید.

استفاده از خلال دندان و پارچه برای تمیز کردن اسپیکر موبایل

3- استفاده از خلال دندان و پارچه برای تمیز کردن اسپیکر موبایل

 استفاده از خلال دندان و پارچه برای پاکسازی میکروفون گوشی سامسونگ، شیائومی، سونی، ال جی و غیره، بسیار کاربردی است. شما می‌توانید به جای خلال دندان از هر شی نوک تیز دیگری استفاده کنید. البته بسیار دقت کنید. استفاده از خلال دندان حساسیت بالایی دارد.

 به آرامی خلال دندان را در سوراخ‌های اسپیکر بچرخانید. از چرخش محکم خلال دندان اجتباب کنید. چرا که ممکن است به آسپیکر آسیب وارد کنید. پس از خارج شدن گرد و غبار و آلودگی‌ها، با یک پارچه تمیز به صورت کامل اسپیکر‌های گوشی را پاک کنید.

4- پاک‌کردن بلندگوهای گوشی با مسواک یا قلمو

یکی دیگر از روش‌های کاربردی و کم‌آسیب، استفاده از مسواک یا قلمو کوچک برای پاک کردن گرد و غبار از بلندگوهای گوشی همراه است. مسواک یا قلمو را به چپ و راست حرکت دهید. اینکار را با حوصله و دقت انجام دهید تا تمامی گرد و غبارها از اسپیکر گوشی جدا شوند. سپس با یک دستمال تمیز آلودگی‌ها را پاک کنید.

پس از بازگشت صدای قدرتمند اسپیکرهای گوشی، از بازی‌های محبوب خود لذت ببرید. لازم است بدانید در صورت تمایل می‌توانید بازی‌های خود را با استفاده از کنسول‌ها در صفحات نمایش بزرگتری مانند مانیتور یا تلویزیون اجرا کنید. با خرید اشتراک پلاس اکسترا نیز می‌توانید به قابلیت و امکانات ویژه بازی‌ها دسترسی داشته باشید.

5- استفاه از چسب خمیری برای تمیز کردن اسپیکر گوشی

چسب‌های خمیری یا بلوتاک‌ها یکی دیگر از لوازم کاربردی برای پاک کردن اسپیکرهای گوشی همراه است. چسب خمیری مانند خمیرهای بازی است. یک تکه از چسب را جدا کرده و یک دایره کوچک را فرم دهید. سپس توپ کوچک چسب را بر روی سوراخ اسپیکر قرار داده و کمی آن را فشار دهید. سپس چسب را از اسپیکر جدا کنید. چند بار اینکار را ادامه دهید تا تمام گرد و غبارها از اسپیکرها خارج شوند.

چسب‌ خمیری را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم اداری، ابزار فروشی و رنگ فروشی‌ها تهیه کنید. در زمان استفاده از چسب توجه داشته باشید که چسب از هم جدا نشده و داخل سوراخ‌ها باقی نماند.

برنامه تميز كردن بلندگو گوشي سامسونگ

6- برنامه تميز كردن بلندگو گوشي سامسونگ

برنامه تمیز کردن بلندگو گوشی سامسونگ، شیائومی، الی جی و غیره یکی دیگر از مواردی است که در پاک کردن اسپیکر گوشی به آن توجه می‌شود. تبلیغات متفاوتی در رابطه با صدای تمیز کننده اسپیکر گوشی یا تميز كردن اسپيكر گوشي با اهنگ دیده می‌شود. اما در واقعیت تاکنون نتیجه ثابت شده‌ای در رابطه با عملکرد برنامه تمیز کردن بلند گوشی دیده نشده است.

برنامه تمیز کردن بلندگو گوشی اداعا دارد که می‌تواند رطوبت اسپیکرها را کم کرده و صدا را تقویت کند. این در حالی است که در صورت تماس گوشی با آب، شما می‌توانید قسمت بیرون اسپیکرها را با سشوار یا دستمال پاک کنید. اما پاک کردن قسمت‌های درونی اسپیکر از آب یا رطوبت کار متخصصین است. برنامه تمیز کردن بلند گوشی مدعی است که می‌تواند با پخش صدا، اسپیکرها را تمیز کند. اما هنوز اطلاع دقیقی از سازو کار این برنامه‌ها در دست نیست. تنها راه این است که در صورت تمایل آن را امتحان و نتیجه آن را آزمایش کنید.

چگونه اسپیکر گوشی شیائومی را تمیز کنیم

شرکت شیائومی برای کاربران خود یک امتیاز قائل شده است. شما علاوه بر تکنیک‌های مطرح شده با استفاده از تنظیمات گوشی نیز می‌توانید اسپیکر گوشی خود را تمیز کرده و صدای اسپیکر را بهبود دهید. برای استفاده از قابلیت شرکت شیائومی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به بخش تنظیمات وارد شوید
 • گزینه Additional Settings را انتخاب کنید
 • سپس گزینه Clear Speaker Setting را انتخاب کنید
 • منتظر بمانید تا برنامه فعال شود. به محض فعال شدن، یک آهنگ 30 ثانیه‌ای پخش می‌شود. فایل پخش شده می‌تواند کیفیت صدای بلندگو را بهبود دهد

برنامه بهبود صدای شیائومی برای تمامی مدل‌ها قابلیت اجرا ندارد. از سوی دیگر ممکن است تمام آلودگی‌ها را پاک نکند. بر این اساس شما در صورت استفاده از برنامه بهبود صدای شرکت شیائومی می‌توانید از تکنیک‌های تمیز کردن اسپیکر گوشی نیز استفاده کنید.

در صورت تمایل به خرید گوشی‌های گیمینگ می‌توانید با مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید. همچنین می‌توانید راهنمای خرید گوشی گیمینگ را از بخش وبلاگ سایت گامالوپ مطالعه کنید.

قبل از تمیز کردن اسپیکر گوشی چند نکته را رعایت کنید

تمیز کردن بلندگوهای گوشی بر روی قدرت صدای آن اثر دارد. بر هیمن اساس توصیه می‌شود هر چند وقت یک‌بار بلندگوهای گوشی خود را تمیز کنید. اما قبل از تمیز کردن چند نکته ضروری و مهم را به یاد داشته باشید:

 • حتما قبل از تمیز کردن جای اسپیکرها را پیدا کنید. معمولا در گوشی‌های جدید اسپیکرها به دو بخش تقسیم شده‌اند. یکی در بالای گوشی بوده و دیگری در قسمت پایین گوشی قرار دارد. برخی از انواع گوشی‌ها نیز اسپیکر آن در پشت یا کنارهای موبایل است.
 • در زمان تمیز کردن گوشی از آب یا هر مایع دیگری استفاده نکنید. تنها می‌توانید برای جذب سریع‌تر یک قطره الکل را به گوش پاک کن بزنید
 • و نهایتاً در زمان استفاده از اشیاء نوک تیز مانند خلال دندان، مراقب باشید که به صورت محکم آن را در اسپیکر فرو نکنید

در صورت عدم رفع مشکل صدای اسپیکر، لازم است که گوشی را به کارشناسان بسپارید تا دلیل اصلی خفگی صدا را پیدا کرده و راه حل مناسب را به کار گیرند.

محصولات گیم و گیمینگ را از مجموعه گامالوپ بخواهید!

در این مقاله 6 تکنیک ساده و کاربردی نحوه تمیز کردن اسپیکر گوشی را آموزش دادیم. چنانچه تمیز کردن گوشی خود را به تعویق بیاندازید ممکن است دچار عفونت گوش شوید و به مرور زمان نیز کیفیت بلندگوهای تلفن همراه شما افت می‌کند. پس با اقدامی مناسب و به موقع، از آسیب احتمالی به اسپیکرهای موبایل خود جلوگیری کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی در رابطه باخرید گوشی گیمینگ با متخصصین مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید. گامالوپ یکی از مراجع اصلی محصولات گیم و گیم پلی در ایران است. شما می‌توانید با کارشناسان مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید و راهنمای لازم در زمینه خرید گوشی گیمینگ، خرید کنسول پلی استیشن، خرید اکانت قانونی، خرید اشتراک پلاس و غیره دریافت کنید. همراه با گامالوپ بهترین بازی‌ها و محصولات گیم را با بهترین قیمت تجربه کنید.