کالیبره کردن زنگ تأثیر بسیار زیادی بر روی بهبود کیفیت تصاویر دارد. شرکت‌های سازنده بازی‌های، پیشرفته‌ترین ابزار و تکنولوژی‌ها را برای ساخت باکیفیت‌ترین تصاویر به کار می‌برند. گیمرها برای دریافت تصاویر با همان کیفیت ساخته شده، نیاز به امکانات و خدمات تخصصی مانند مانیتورهای کالیبره شده دارند. علاوه بر گیمرها، کالیبره کردن مانیتور برای عکاسان نیز بسیار مهم است. چرا که رنگ موجود در تصاویر باید با رنگ تصویر پرینت شده یکی باشد.

فهرست محتوا

8 مورد
 1. کالیبره کردن یا تنظیم رنگ مانیتور چیست؟ اقدامی برای دریافت تصاویر طبیعی‌تر!
 2. چرا کالیبره کردن مانیتور مهم است؟ در فضای دیجیتال طبیعی ببینید!
 3. روش‌های کالیبره کردن مانیتور؛ متخصصان شما را در انتخاب روش کمک می‌کنند!
 4. آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 7؛ تنظیمات رنگ را به راحتی انجام دهید!
 5. آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 10
 6. آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 11
 7. دستگاه اصلاح رنگ و کالیبره مانیتور؛ مانیتور را در حالت پیش‌فرض کارخانه قرار دهید!
 8. راهنمای بیشتر کالیبره کردن مانیتور را از مجموعه گامالوپ دریافت کنید!

بر این اساس خدمات کالیبراسیون مانیتور یکی از اصلی‌ترین خدمات فنی برای عکاسان، گیمرها و گرافیست‌ها است. کالیبره کردن از جمله اموری است که خود شما نیز می‌توانید آن را انجام دهید. در همین راستا می‌خواهیم در این مقاله راهنمای کالیبره کردن مانیتور را به دو روش سخت‌افزاری و نرم‌افزازی به شما آموزش دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

کالیبره کردن یا تنظیم رنگ مانیتور چیست؟ اقدامی برای دریافت تصاویر طبیعی‌تر!

کالیبره کردن مانیتور به معنای تنظیم رنگ، نور، روشنایی و کنتراست تصویر است. با خرید مانیتور کالیبره شده یا کالیبراسیون مانیتور پس از خرید، می‌توانید تصاویر را واضح‌تر، نوشته‌ها را خواناتر و رنگ‌ها را طبیعی‌تر دریافت کنید. تنظیم رنگ مانیتور یکی از اقدامات اصلی و مهم برای دریافت تصاویر باکیفیت است. در ادامه همراه با مجموعه گامالوپ اهمیت و روش‌های تنظیم رنگ مانیتور را بیشتر بررسی می‌کنیم.

راهنمای کالیبره کردن مانیتور

چرا کالیبره کردن مانیتور مهم است؟ در فضای دیجیتال طبیعی ببینید!

یکی از پیش نیازهای اصلی برای دریافت تصاویر با همان رنگ طبیعی خود، کالیبره کردن یا تنظیم رنگ مانیتور است. فتوشاپ، لایت روم و بازی نیازمند دریافت تصاویر مرغوب با رنگ‌های اصلی است. تنظیم نور مانیتور باعث می‌شود تا شما رنگ‌ها را زیبا، شفاف، زنده و طبیعی‌تر دریافت کنید.

دریافت رنگ‌های بسیار روشن یا تیره می‌تواند مسیر کاری شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. گیمرها ساعت‌ها به مانیتور خیره شده و بازی می‌کنند. عدم دریافت تصاویر مرغوب و طبیعی می‌تواند حتی سلامت چشم‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بر این اساس تنظیم نور، روشنایی، رنگ و کنتراست تصاویر، خلق آثار هنری ارزشمند را برای هنرمندان و بازی لذت‌بخش را برای گیمرها فراهم می‌کند.

روش‌های کالیبره کردن مانیتور؛ متخصصان شما را در انتخاب روش کمک می‌کنند!

در راهنمای کالیبره کردن مانیتور دو روش اصلی برای تنظیم رنگ، نور و روشنایی مانیتور در نظر گرفته شده است. روش اول کالیبراسیون با استفاده از نرم‌افزارهای رایگان یا پولی و روش دوم با استفاده از دستگاه اصلاح رنگ و کالیبره مانیتور است. نرم‌افزارها برای سیتم عامل‌های ویندوز و مک در دسترس بوده و با خرید یا اجاره دستگاه کالیبره مانیتور نیز می‌توانید تنظیمات نور مانیتور را انجام دهید.

اینکه از کدام روش استفاده کنید با توجه به شرایط مانیتور شما متفاوت است. شما می‌توانید از متخصصان این حوزه برای دریافت بهترین روش کالیبراسیون مانتیور مشاوره دریافت کنید. در این مقاله ما آموزش کالیبراسیون ویندوز 7، 10 و 11 را با استفاده از ابزار رایگان و آموزش تنظیم رنگ با استفاده از دستگاه را ارائه می‌کنیم.

لازم به ذکر است که در صورت علاقه به بازی‌های محبوب پلی استیشن، ابتدا باید برای خرید اکانت و کنسول‌های پلی استیشن اقدام کنید. در صورت نیاز به راهنمای در زمینه خرید اکانت ps4 و PS5 و خرید کنسول‌های نسل هشتم و نهم می‌توانید با کارشناسان مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید.

آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 7؛ تنظیمات رنگ را به راحتی انجام دهید!

برای تنظیم رنگ، نور و روشنایی مانیتور در ویندوز 7 مراحل زیر را گام به گام پیش ببرید:

 • روی Desktop راست کلیک کنید
 • گزینه Personalize را انتخاب کنید
 • در قسمت پایین سمت چپ، گزینه Display را کلیک نمایید
 • در پنجربه باز شده قسمت بالا سمت چپ، روی گزینه Calibrate Color کلیک کنید
 • حال گزینه‌های Next را کلیک کنید
 • پس از نمایش تنظیم گاما دوباره بر روی گزینه Next کلیک کنید
 • در پنجره باز شده، نوار لغزنده سمت چپ را بچرخانید تا به تنظیمات Good gamma نزدیک شوید
 • حال دوباره گزینه Next را انتخاب کنید
 • پنجره بعدی تنظیم روشنایی و کنتراست را به شما نشان می‌دهد. پس از نمایش، گزینه Next را کلیلک کنید
 • در پنجره بعد تعادل رنگ تنظیم شده و کلیک بر روی گزینه Next به مرحله بعد وارد شوید
 • حال نوبت به راه‌اندزی ClearType Text Tuner است. در این بخش امکان تنظیم ClearType را به شما می‌دهد. اگر چند مانیتور دارید آن را برای هر کدام از ماینتورها به صورت جداگانه انجام دهید. یک سری صفحات با متنی روی آن برای شما نمایش داده می‌شود. هر کدام که به نظرتان مناسب است را انتخاب کنید
 • مرحله قبل را برای تمام مانیتورهای خود انجام دهید و تنظیمات رنگ در ویندوز 7 را به اتمام برسانید

تنظیم رنگ توسط تنظیمات خود سیستم در ویندوز 7 یکی از ساده‌ترین روش‌ها است. اگر مشکل یا نقص فنی در سیتم عامل خود نداشته باشید از این طریق می‌توانید به‌راحتی و بدون نیاز به پرداخت پول، مانیتور خود را کالیبره کنید.

در صورت تمایل به بازی‌های PSN می‌توانید برای دستیابی به امکانات و قابلیت‌های ویژه بازی‌ها برای خرید اشتراک‌های جدید اقدام کنید. برای خرید پلاس اکسترا و دریافت راهنمای و مشاوره در زمینه خرید جدیدترین اشتراک‌های کمپانی سونی می‌توانید با مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید.

آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 10

آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 10

با استفاده از روش‌های ساده می‌توانید خستگی چشم در ویندوز 10 را کم و رنگ‌های ایده‌آل مانیتور خود را تنظیم کنید. برای انجام کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10 مراحل زیر را طی کنید:

 • در نوار جستجو گزینه calibrate display را جستجو کنید
 • سپس بر روی گزینه Calibrate display color کلیک کنید تا ابزار مد نظر فعال شود
 • در پنجره باز شده توضیحاتی درباره کالیبراسیون رنگ برای شما نمایش داده می‌شود. پس از مطالعه گزینه Next را کلیک کنید
 • حال نوبت به تنظیمات اولیه رنگ می‌رسد. اگر مانیتور از سیستم شما جدا است از طریق دکمه‌های روی مانیتور، به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه برگردید. اما اگر مانیتور لپ تاپ را تنظیم می‌کنید روی گزینه Next کلیک و به مرحله بعد وارد شوید
 • در پنجره باز شده، منوی گاما به سمت تنطیم رنگ RGB هدایت می‌شود. تنطیمات ایده‌آل زمانی اتفاق می‌افتد که نقطه‌ها روی صفحه نمایش قابل دیدن نباشند. پس از مطالعه مطالب گزینه Next را کلیک کنید
 • حال نوبت به تنطیم مقادیر گاما است. به کمک نوار لغزنده سمت چپ تا زمانی که نقاط در مرکز کره‌های سایه‌دار قابل مشاهده نباشند یا به سختی دیده شوند، مقدار گاما را تنظیم کنید
 • سپس گزینه Next را کلیک کنید
 • با استفاده از کنترل‌های روی مانیتور به تنطیمات روشنایی و کنتراست دسترسی دارید. پس از انجام هر کدام از تنظیمات، گزینه Next را کلیک کنید.
 • با کلیک روی گزینه Next تنظیمات روشنایی را ادامه دهید. البته توجه داشته باشید که سه تصویر به شما داده می‌شود. با توجه به تصاویر می‌توانید روشنایی مدنظر را انتخاب کنید
 • پس از انتخاب روشنایی مدنظر ، روی گزینه Next کلیک کنید
 • حال نوبت به تنظیم کنتراست است. به کمک همان سه تصویر می‌توانید کنتراست مدنظر را انتخاب و سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید.
 • سپس نوبت به تعادل رنگ است. به کمک تصاویر روی صفحه نمایش دمو را تنظیم کنید. دقت کنید که تصویر انتخابی شما برای تعادل رنگ باید خاکستری و بدون رنگ‌های قرمز، سبر یا آبی باشد تا تعال رنگ با موفقیت انجام شود. سپس برای ادامه گزینه Next را انتخاب کنید
 • در مرحله انتهایی تعادل رنگ، به کمک لغزنده‌ها هر گونه رنگ یا بازتاب رنگ‌ها را از پالت خاکستری حذف کنید و سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید
 • حال بین کالیبراسیون قبل و بعد سیستم خود جابه‌جا شوید. تا جلوه‌های کالیبراسیون قبل و بعد را ببینید
 • سپس برای تکمیل فرآیند کالیبراسیون مانیتور در ویندوز 10 گزینه Finish را کلیک کنید.

انجام مراحل کالیبراسیون ویندوز 10 ساده و راحت است. اما در صورت برخورد با مشکلات فنی و یا نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره بیشتر می‌توانید با متخصصین این حوزه ارتباط بگیرید و سؤالات و راهنمای لازم را دریافت کنید.

آموزش کالیبره مانیتور در ویندوز 11

برای انجام کالیبراسیون در ویندوز 11 باید تمام مراحل را خودتان به صورت دستی انجام دهید. یعنی تنظیمات رنگ در ویندوز 11 بسته به سلیقه شما است. حال برای کالیبراسیون در ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید:

 • از طریق منوی استارت گزینه Calibrate display color را جستجو کنید
 • در پنجره باز شده گزینه Next را کلیک کنید تا فرآیند کالیبراسیون آغاز شود
 • در اولین مرحله باید تنظیمات بخش گاما را انجام دهید. گاما وظیفه کنترل روشنایی کلی گرافیک بر روی مانیتور را به عهده دارد. با استفاد از پایین یا بالا بردن نوار لغزنده گاما، روشنایی مانیتور را تنظیم کنید
 • پس از تنظیمات روشنایی گاما، باید تنطیمات روشنایی نمایشگر با شدت پیکسل‌های گرافیکی را انجام دهید. به کمک سه تصویر بر روی صفحه نمایش می‌توانید شدت نور پیکسل‌ها را تنطیم کنید. نوار تنظیم را تا جایی حرکت دهید که بتوانید پیراهن را از حرف X در پس زمینه تصویر، تشخیص دهید
 • حال نوبت به تنظیم کنتراست است. در این بخش شدت روشن‌ترین نور سفید و تیره‌ترین نور مشکی را تنطیم می‌کنید. کنتراست تصویر بالا و پایین را مقایسه کنید. اگر تصویر مانیتور خوب به نظر می‌رسد، گزینه Next را کلیک کنید. در غیر این صورت پس از تنظیم کنتراست به مرحله بعد بروید
 • بخش بعدی مرحله تعادل رنگ‌ها است. نوار لغزنده RGB را به سمت چپ و راست بکشید و تعادل رنگ را بر اساس سلیقه خود تنظیم کنید
 • در آخرین مرحله روی گزینه current calibration کلیک و نهایتا گزینه Finish را انتخاب کنید

توجه داشته باشید در صورت عدم رضایت از کالیبراسیون انجام شده، می‌توانید دوباره تمام مراحل را انجام دهید تا به شدت نور، تعادل رنگ، کنتراست و روشنایی مد نظر خود برسید.

لازم به ذکر است که در صورت تصمیم به خرید پلی استیشن، از طریق شماره تلفن‌های 06152370253 و 09302227675 با کارشناسان گامالوپ ارتباط بگیرید و راهنمایی لازم را دریافت کنید. همچنین می‌توانید مقاله لینک شده راهنمای خرید پلی استیشن را مطالعه کنید.

دستگاه اصلاح رنگ و کالیبره مانیتور؛ مانیتور را در حالت پیش‌فرض کارخانه قرار دهید!

یکی از روش‌های تنظیم رنگ در راهنمای کالیبره کردن مانیتور، تنطیمات با استفاده از دستگاه است. تنظمات رنگ مانیتور به کمک دستگاه را تنظیمات سخت‌افزاری نیز می‌نامند. توجه داشته باشید که قبل از انجام تنظیمات سخت‌افزاری، حتما تمام تنظیمات رنگ را به حالت پیش‌فرض کارخانه قرار دهید. سپس مراحل زیر را انجام دهید:

 • اگر مانیتور یا کارت گرافیک دارای پورت DP یا Display Port است، دستگاه را به پورت DP وصل کنید.
 • مانیتور را در مکانی با نور متوسط قرار دهید. سعی کنید نور مستقیما به مانیتور نتابد
 • مانیتور ا برای 10 تا 15 دقیقه روشن بگذارید
 • رزولوشن مانیتور ا در حالت تنظیمات بهینه قرار دهید. اگر مانیتور شما LCD است؛ رزولوشن را در بیشترین حالت خود قرار دهید
 • مطمئن شوید که کارت گرافیک در بالاترین حالت بیت خروجی است
 • تمام نرم‌افزارها با ابزارهایی که برای کالیبره کردن رنگ بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید را پاک کنید
 • نرم‌افزار سازگار با دستگاه اصلاح رنگ و کالیبره مانیتور را نصب کنید
 • حال نرم‌افزار را اجرا و تمام دستورالعمل‌های آن را انجام دهید.
 • منتظر بمانید تا فرآنید کالیبره کردن تمام شود

لازم به یادآوری است که قبل از انجام مراحل سخت‌افزاری کالیبره کردن مانیتور، باید تمام حالت‌های دستی کالیبره مانیتور را به حالت اولیه خود بازگردانید.

راهنمای بیشتر کالیبره کردن مانیتور را از مجموعه گامالوپ دریافت کنید!

در این مقاله راهنمای کالیبره کردن مانیتور به دو روش سخت‌افزاری و نرم‌افزازی را بررسی کرده و آموزش کالیبره کردن مانیتور برای ویندوزهای 7، 10 و 11 را ارائه دادیم. کالیبره کردن مانیتور یکی از اقدامات مهم برای دریافت تصاویر باکیفیت، شفاف و طبیعی بوده و نیاز به تخصص پیچیده یا سخت ندارد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه کالیبره کردن مانیتور می‌توانید با متخصصین مجموعه گامالوپ ارتباط بگیرید.

گامالوپ یکی از مراجع اصلی معرفی بهترین و جدیدترین بازی‌های سال برای پلتفرم‌های مختلف، فروش کنسول‌های پلی استیشن، خرید اکانت قانونی، خرید گیفت کارت پلی استیشن، خرید مانیتور گیم و ادیت، خرید دسته بازی، خرید هدفون گیم و دیگر محصولات گیم در ایران است. شما می‌توانید با کارشناسان گامالوپ ارتباط بگیرید و راهنمایی لازم را در زمینه گیم و محصولات گیم دریافت کنید. همراه با گامالوپ بهترین‌ها را تجربه کنید.